Jak przechowywać opony i konserwować
W momencie sezonowej zmiany opon w samochodach, zawsze pozostaje problem odpowiedniej konserwacji i właściwego przechowywania opon. Oto kilka porad, jak najlepiej sobie z tym poradzić.
Jak konserwować opony?
Konserwację opon powinno się zacząć od dokładnego oczyszczenia ogumienia. Należy usunąć wszelkie zalegające w rowkach bieżnika kamyki i inne ciała obce, natomiast felgi oczyścić z zalegającego piasku, błota, czy soli. Całe koło powinno być dokładnie umyte i osuszone. Przy okazji dobrze jest sprawdzić stan bieżnika. W momencie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, pęknięć, deformacji powinno się zasięgnąć opinii specjalisty w warsztacie wulkanizacyjnym lub w serwisie. Zużyte ogumienie najlepiej od razu pozostawić w serwisie do utylizacji.
Przed zmagazynowaniem opon trzeba je odpowiednio zakonserwować. W sklepach można dostać wiele specjalistycznych produktów, które świetnie się nadają do tego celu. Preparat należy nanieść na boczne części opony (nie na bieżnik). Zastosowanie środka konserwującego opóźnia procesy starzenia się gumy, więc warto go używać regularnie.
Jak przechowywać opony?
Najlepszym miejscem do przechowywania opon jest suche, ciemne i zamknięte pomieszczenie, gdzie temperatura waha się w granicach od 10 do 20 stopni Celsjusza. Opony powinno składować się z dala od miejsc nasłonecznionych (gdyż czynnik UV źle wpływa na stan gumy) oraz w dużej odległości od źródła ciepła (grzejników, pieca, itp.), a także w oddaleniu od wszelkich substancji węglowodorowych, tj. oleje, paliwa.
Opony na felgach można przechowywać kładąc jedną na drugą, stawiając obok siebie lub wieszając je na hakach, bądź też na specjalnym stojaku. Należy pamiętać, że opon z obręczami nie wolno składować w pozycji pionowej (tzn. jedna na drugiej). Opony takie powinny też mieć właściwe ciśnienie zalecane przez producenta.
Natomiast opony bez felg nie należy wieszać na hakach ani układać w stosy. Najlepiej układać je w pozycji pionowej.
Można również skorzystać z usługi przechowywania opon świadczonej przez specjalistyczne serwisy lub warsztaty wulkanizacyjne, wówczas ma się pewność, że opony magazynowane są w odpowiedni i bezpieczny sposób.