Wulkanizacja Nowy Targ

biuro@wulkanizacjanowytarg.pl
(18) 266 98 12

Dlaczego nie łatamy kół do motocykli

Eksperci twierdzą, że kół motocyklowych nie powinno się naprawiać, lecz od razu wymieniać. Ze względów bezpieczeństwa, serwisy nie naprawiają opon motocyklowych po przebiciu (wg norm niemieckich), gdyż w motocyklach przeciążenie na przedniej oponie może osiągać bardzo wysoką wartość, a załatana opona w takiej sytuacji stwarza zagrożenie. Wyjątek stanowią opony dętkowe, w których można łatać dętkę.

W motocyklach istotne znaczenie ma jakość opony przedniej, więc w sytuacjach zużycia lub uszkodzenia opon, zawsze wymienia się ją jako pierwszą. Stan tylnej opony nie ma już tak dużego znaczenia, choć oczywiście nie można dopuścić do jazdy na zniszczonej oponie.

Łatanie kół motocykli powinno się przeprowadzać tylko w momencie uszkodzenia opony w trasie. Zestawy naprawcze (kołki) mogą posłużyć jedynie jako prowizoryczne zabezpieczenie ogumienia, co pozwoli na dojechanie do domu, czy serwisu i dokonanie właściwej wymiany opony.

Producenci opon motocyklowych nie przewidują możliwości dokonywania napraw opon bezdętkowych. Reperację ogumienia można wykonać tylko i wyłącznie w ściśle określonych i specyficznych przypadkach uszkodzeń. Z pewnością przebicie gwoździem lub śrubą spowoduje konieczność zakupu nowej opony, zwłaszcza, gdy chodzi o opony sportowe, które posiadają wysokie indeksy nośności i prędkości. Jest to spowodowane tym, że opona motocyklowa podczas intensywnego użytkowania ulega dalszemu zniszczeniu, co może zagrażać bezpiecznej jeździe.

Należy też uważać przy zakupie opon używanych, gdyż nigdy nie wiadomo z jakiego źródła pochodzą. Wiele opon sprowadzonych np. z Niemiec, było wcześniej uszkodzonych (przebitych), a trafiając do nas, są naprawiane i sprzedawane. Istotne znaczenie mają również warunki przechowywania opon. Wysoka temperatura i promienie słoneczne potrafią znacząco wpłynąć na kondycję ogumienia. Dlatego opony motocyklowe warto kupować od pewnych i sprawdzonych dystrybutorów, którzy w należyty sposób dbają o sprzedawany produkt.

© Copyright 2015 - FHU Batkiewicz || Wykonanie Strony internetowe Nowy Sącz "U Ciwersa"
Wróć do góry