Skutki złego wyważenia kół
Od prawidłowego wyważenia kół w samochodzie zależy przede wszystkim bezpieczne podróżowanie oraz optymalne zużycie opon. Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność opon, podnieść bezpieczeństwo i komfort jazdy, warto zadbać o to, by koła były odpowiednio wyważone.
Złe wyważenie kół może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami, które będą odczuwalne przez kierowcę oraz wpłyną na jakość jazdy, a także pracę i zużycie poszczególnych części samochodu.
Skutki złego wyważenia kół
- Szybsze zużycie opon, felg i całego zawieszenia w tym amortyzatorów, drążków kierowniczych z powodu drgań i nieregularnej pracy kół
- Zmniejszenie przyczepności kół do nawierzchni, czyli utrata płynności trakcji, a co za tym idzie obniżone bezpieczeństwo jazdy
- Obniżenie komfortu jazdy, co powoduje szybsze zmęczenie kierowcy
Przyczyny złego wyważenia kół
Czynniki, które wpływają na nieprawidłowe wyważenie kół mogą być różne. Jednym z nich jest niewłaściwe spasowanie poszczególnych elementów koła, czyli felg i opon, ich wykonanie oraz wzajemne ułożenie względem siebie. Istotną rolę odgrywa też dokładność osadzenia oraz umocowania na piaście, a także niewyrównoważenie bębnów, czy nawet tarcz hamulcowych.
Do nieprawidłowego wyważenia kół może również przyczynić się nierównomierne starcie bieżnika podczas na przykład nagłego hamowania, najechania na wysoki krawężnik, bądź też na dziurę, czy wyrwę w drodze.
Wyważenie kół można przeprowadzić w warsztacie wulkanizacyjnym. Dokonuje się tego przy użyciu specjalistycznych urządzeń, tzw. wyważarek. Wyważenie kół polega na równomiernym rozłożeniu masy opony wokół własnej osi.
Koła powinno się wyważać przy każdym zdjęciu opony z felgi. Między innymi ma to miejsce podczas sezonowej wymiany opon, przy naprawach opon oraz po ich każdym dłuższym leżakowaniu. Specjaliści zalecają częste sprawdzanie kół, a co 5 tys. km przeprowadzenie kontroli w serwisie.