Wulkanizacja Nowy Targ

biuro@wulkanizacjanowytarg.pl
(18) 266 98 12

Czujniki ciśnienia w oponach

Od listopada 2014 roku według unijnej dyrektywy wszystkie nowe samochody, które są sprzedawane na terenie UE muszą być wyposażone w czujniki ciśnienia w oponach. System monitorujący TPMS czyli Tyre Pressure Monitoring System, pozwala na stałą kontrolę ciśnienia w oponach, a w przypadku obniżenia ciśnienia informuje o tym kierowcę.

System TPMS w niektórych modelach samochodów jak np. BMW, Mercedes, Lexus montowany był od dłuższego czasu. Obecnie obowiązek wyposażenia w czujniki dotyczy wszystkich produkowanych aut.

Czujniki ciśnienia umieszcza się zwykle przy wentylu opony, a dane przekazywane są poprzez fale radiowe. Wyniki pomiarów można zobaczyć na ekranie monitora pokładowego bądź na tablicy rozdzielczej. Takie urządzenia umożliwiają stałą, a jednocześnie dokładną kontrolę ciśnienia w każdym kole. Dzięki zastosowaniu czujników możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji, gdyż zbyt niskie ciśnienie w kołach powoduje zwiększone zużycie paliwa, rzutuje na pogorszenie własności trakcyjnych samochodu oraz sprawia, że opona szybciej się zużywa.

Przy wymianie opon wyposażonych w system TPMS, kierowca powinien poinformować o tym fakcie serwis wulkanizacyjny, gdyż przed demontażem opon konieczna jest diagnoza czujników przeprowadzana przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia, a sam demontaż powinien zostać wykonany z zachowaniem należytej ostrożności.

Czujniki TPMS w niskich temperaturach (zwłaszcza zimą), mogą częściej niż latem wskazywać zbyt niskie ciśnienie w oponach. Wynika to z faktu, że niskie temperatury powodują spadek ciśnienia w oponach. Może się zdarzyć, że symbol ostrzegania zapala się od razu po ruszeniu auta, a gaśnie po rozgrzaniu opony, co także świadczy o nieprawidłowym poziomie ciśnienia w ogumieniu. Należy zatem regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach oraz w razie potrzeby je na bieżąco uzupełniać.

© Copyright 2015 - FHU Batkiewicz || Wykonanie Strony internetowe Nowy Sącz "U Ciwersa"
Wróć do góry