Oznaczenia na oponach samochodowych
Na każdej oponie znajduje się wiele istotnych informacji, które mogą być bardzo przydatne dla użytkownika. Producenci stosują odpowiednie oznaczenia na oponach samochodowych, umieszczając je na boku opony. Warto zapoznać się z nimi w momencie zakupu opony do swojego pojazdu, gdyż pozwoli to na właściwe dobranie ogumienia do konkretnego modelu auta.
Podstawowe informacje na oponie zawierają:
- Nazwę producenta opony
- Nazwę bieżnika opony czyli model opony
- Rozmiar opony: szerokość wyrażoną w mm, profil opony, czyli stosunek boku do szerokości (wyrażony w procentach)
- Rodzaj opony (R - opona radialna, brak symbolu – opona o budowie diagonalnej)
- Średnicę osadzenia opony na obręczy wyrażoną w calach
Następnie z opony odczytać można między innymi:
- Indeks prędkości opony, czyli współczynnik opisujący maksymalną dopuszczalną prędkość dla danej opony. Należy pamiętać, że nie wolno stosować opon z indeksem niższym od zalecanego przez producenta, gdyż może to zagrażać bezpieczeństwu. Czasami oprócz podstawowych symboli używane jest oznaczenie „ZR” lub „VR”. Taka sygnatura oznacza wkomponowanie w rozmiar opony współczynników prędkości sugerujących używanie opon z pełnym dopuszczalnym obciążeniem do wskazanych prędkości: ZR - do 240 km/h i VR - do 210 km/h.
Przy czym indeks prędkości opon letnich nie może posiadać wartości niższych niż maksymalna prędkość danego pojazdu, natomiast w oponach zimowych, według Dyrektywy Rady 92/23/EWG oraz Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm. z 20.10.2007 dla opon śniegowych oznaczonych M+S dopuszcza się niespełnienie dopasowania do maksymalnej prędkości pojazdu, warunkiem jest jednak dostosowanie co najmniej do prędkości równej 160 km/h, a w pojeździe umieszczona jest nalepka ostrzegawcza informująca o maksymalnej prędkości tych opon. Nalepkę należy umieścić w taki sposób, by była widoczna i w pełni czytelna dla kierowcy. Za ulokowanie nalepki w samochodzie odpowiedzialny jest serwis montujący opony. - Indeks nośności opony, czyli współczynnik określający maksymalne dopuszczalne obciążenie dla jednej opony przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla danej opony.
- Oznaczenie opony radialnej (RADIAL). Oznaczenie opony bezdętkowej TUBELESS lub TUBE TYPE (TT) w której konstrukcja wymusza stosowanie dętki.
- Oznaczenie strony montażu opony na pojeździe, na feldze: OUTSIDE oznacza, montaż napisem na zewnątrz pojazdu, INSIDE - od wewnętrznej strony, ROTATION wraz z strzałką informuje w którym kierunku ma się kręcić opona w czasie jazdy.
- Numer homologacji. DOT wskazuje, że opona spełnia wszelkie obowiązujące standardy bezpieczeństwa określone przez amerykański departament transportu (DOT). Obok tego kodu podany jest także numer seryjny lub identyfikacyjny opony oraz data produkcji opony (4 ostatnie cyfry).