Wulkanizacja Nowy Targ

biuro@wulkanizacjanowytarg.pl
(18) 266 98 12

Opony zdatne do użytku nawet po przebiciu

Opona po złapaniu tzw. gumy, czyli uszkodzeniu lub przebiciu, nie nadaje się do dalszej jazdy i trzeba wymienić ją na koło zapasowe. Są też zestawy naprawcze, za pomocą których można prowizorycznie załatać dziurę. Warto jednak wiedzieć, że są opony zdatne do użytku nawet po przebiciu. Są to opony typu RUN FLAT, które cechuje specjalna konstrukcja ogumienia, tak, że nawet po uszkodzeniu kierowca nie odczuje różnicy. Na takiej oponie można przejechać bez powietrza do 80 km z prędkością ok. 80 km/h. Na niektórych oponach run flat po ich uszkodzeniu można pokonać odległość przekraczającą 80 km, czyli taką, która spokojnie wystarczy na dojechanie do najbliższego warsztatu lub nawet do domu.

Opony run flat produkowane są w kilku rodzajach. Jednym z nich są opony samouszczelniające, które posiadają warstwę uszczelniacza po wewnętrznej stronie, umiejscowioną wzdłuż bieżnika pomiędzy bokami opony. Te opony nie cieszą się jednak popularnością z uwagi na dość znaczną wagę oraz trudności z wyważaniem kół.

Innym rodzajem opon run flat są opony ze specjalnym pierścieniem nośnym znajdującym się wewnątrz opony, który w sytuacji awarii opony przejmuje na siebie ciężar oraz nie dopuszcza do osunięcia się opony z felgi. Takimi oponami były na przykład opony Michelin PAX. Niestety ich wysoka cena i duża masa, a także problemy z montażem, nie zachęcały do zakupu.

Obecnie najbardziej popularne stały się opony run flat ze wzmocnioną konstrukcją. Budowa opony opiera się na gumowej wkładce wzmacniającej znajdującej się w bocznych ściankach opony. Wkładka ta zapobiega osiadaniu opony w momencie utraty ciśnienia. Dlatego uszkodzenie opony może być dla kierowcy w ogóle niezauważalne. Tego typu opony montowane są w samochodach, które posiadają czujniki ciśnienia w oponach.

Opony run flat pozwalają na jazdę z uszkodzonym ogumieniem, dzięki czemu kierowca nie musi w momencie awarii stawać na poboczu i wymieniać koła na zapasowe, co często bywa dość niebezpieczne i problemowe. Opona run flat daje zatem poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Trzeba wiedzieć, że opony run flat podczas wymiany wymagają fachowej wiedzy oraz użycia odpowiedniego sprzętu, dlatego najlepiej czynność tę wykonywać w wyspecjalizowanym warsztacie. Nasza firma w pakiecie usług proponuje wymianę opon run flat, którą wykonujemy wykorzystując profesjonalne urządzenia. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w zakładce " Wymiana opon run-flat i niskoprofilowych".

© Copyright 2015 - FHU Batkiewicz || Wykonanie Strony internetowe Nowy Sącz "U Ciwersa"
Wróć do góry