Wulkanizacja Nowy Targ

biuro@wulkanizacjanowytarg.pl
(18) 266 98 12

Napełnianie kół azotem

Nasza firma świadczy usługę napełniania kół azotem. Pompowanie kół azotem technicznym wykonuje się z butli ciśnieniowych. Jest to zabieg mało powszechny, który odbywa się u wulkanizatorów.

Azot jest gazem mało aktywnym chemicznie, bez zapachu, bez barwy i bez smaku. Jest wolny od wilgoci oraz całkowicie niepalny. Udowodniono, że ciśnienie w oponach wypełnionych azotem utrzymuje się znacznie dłużej, niż przy wypełnieniu powietrzem.

Jak się okazuje ciśnienie zbyt małe (nawet o 0,2 bara od zalecanego) może skrócić sprawność opony o 10%, zaś mniejsze o 0,6 bara może spowodować, że jej żywotność spadnie o połowę.

Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że opona napełniona azotem przejedzie dłuższą trasę, aniżeli pompowana powietrzem, gdyż azot podwyższaj jej trwałość. Istotną kwestią jest również mała tendencja do różnicy ciśnień spowodowanych zmianą temperatury. Dzięki zastosowaniu azotu ciśnienie w ogumieniu jest bardziej stabilne, co ma spory wpływ nie tylko na zużycie opony ale również na bezpieczeństwo jazdy.

Opony napełnione azotem w awaryjnych sytuacjach (np. w trasie) można dopompować powietrzem. Taki zabieg zmniejszy korzyści samego azotu, jednak nie spowoduje większych problemów, gdyż powietrze składa się w większości (z 78%) właśnie z azotu.

© Copyright 2015 - FHU Batkiewicz || Wykonanie Strony internetowe Nowy Sącz "U Ciwersa"
Wróć do góry